• 1
  • 2
  • 3
  • 4

ابزار لوله کشی و کاربرد آن:

کیفیت ابزار لوله کشی  در بالا بردن سطح کیفی کار اجرائی بسیار موثر است. متاسفانه گاهی دیده شده است که فروشندگان و مجریان تاسیساتی با فروش یا استفاده از این ابزار بی کیفیت باعث می گردند که ایمنی در هنگام کار کاهش پیدا می کند. از شما مجریان گرامی خواهشمندیم تا با استفاده از ابزار با کیفیت و استناندارد ضمن افزایش کیفیت کار اجرائی خود، ایمنی بیشتری را برای خود و مصرف کننده نهائی ایجاد نمائید.

لوله کش موظف است از بهترین ابزارآلات برای لوله کشی ساختمان شما استفاده کند.

چرا باید از ابزارآلات خوب استفاده کرد؟

  • 1- سهولت کار برای فرد لوله کش
  • 2- انجام سریع تر لوله کشی و صرفه جویی در زمان
  • 3- به اتمام رسیدن کار در بهترین حالت ممکن بدون آسیب زدن به لوله ها

کالیبر:
این وسیله جهت کالیبر کردن و باز کردن فضای ابتدیی لوله جهت ورود لوله به داخل انشعاب اتصال می‌باشد به طوری که اورینگ‌های بدنه اتصال صدمه نبیند.

 

قیچی :
از این ابزار جهت برش لوله استفاده میشود.

فنر خم كن :
درسیستم لوله کشی برخی ازتغییر مسیرهای لوله با خم کردن وبدون استفاده ازابزار انجام میشود؛ فنر خم کن برای انجام سریعتر وراحت تر این کاراست که خم موردنظر را درلوله بوجود می آورد.

دستگاه پرس دستی اتصال پرسی :
این دستگاه جهت فشردن حلقه استیل بر روی لوله بوده  و دارای فک هایی با سایز های متفاوت است. همچنین قابلیت جابجایی آسان را نیز دارا است.
نحوه ی عملکرد این دستگاه به این طریق است که ابتدا فک مورد نظر جهت انجام پرس  بر روی اتصال قرار گرفته  و سپس فک دستگاه را توسط اهرم های دستی که در انتهای دستگاه قرار دارد باز کرده بر روی حلقه استیل قرار داده سپس اهرم ها را با فشار دست جمع کرده تا دهانه فک ها به هم برسند. به این ترتیب عملیات پرس بطور کامل انجام می گردد.
دستگاه پرس برقی هیدرولیکی اتصال پرسی:
نحوه عملکرد این دستگاه به این شکل است که ابتدا فک مورد نظر جهت انجام پرس  بر روی اتصال را سوار بر دستگاه نموده سپس انتهای فکها را با دست باز کرده بر روی حلقه استیل قرار داده و با فشردن دکمه دستگاه بطور اتوماتیک فک ها جمع شده و عمل پرس انجام می شود.

☑️ تفاوت انواع فک های دستگاه پرس در چیست؟
یکی از انواع اتصالات به کار رفته در سیستم های لوله کشی پنج لایه، اتصال پرسی شعاعی نام دارد؛ که به صورت خلاصه اتصالات پرسی نامیده می شوند. نصب این گونه اتصالات بر روی لوله های پنج لایه، نیاز به ابزار مخصوصی به نام دستگاه پرس دارد. دستگاه پرس در انواع پرس برقی (گیربکسی و هیدرولیک)، پرس شارژی (گیربکسی و هیدرولیک) و پرس دستی (ساده و هیدرولیک) تولید می شود. یک اتصال پرسی شامل اتصال، هد اتصال، حلقه (بوشن) استیل، اورینگ و حلقه پلیمری می باشد.

☑️ آیا هر دستگاه پرسی برای هر نوع اتصال قابل استفاده است؟
برای پاسخ به این سوال در ابتدا لازم است تا شناخت مختصری از انواع دستگاه های پرس داشته باشیم. دستگاه پرس دارای بخش محرکه ای (موتور یا اهرم) می باشد، که بسته به نوع دستگاه می تواند به صورت برقی، دستی و یا هیدرولیکی عمل نماید. یکی دیگر از بخش های بسیار مهم دستگاه پرس، فک های آن می باشد، که روی حلقه (بوشن) استیل اتصال قرار گرفته و نیروی تولید شده توسط بخش محرکه را به این حلقه (بوشن) استیل وارد می نماید و نهایتا عمل پرس شدن حلقه اتصال به روی لوله را انجام می دهد. تنظیم فک برای قرار گرفتن روی حلقه استیل، توسط حلقه پلیمری در نظر گرفته شده روی اتصال، صورت می گیرد تا عمل پرس به درستی صورت پذیرد. دیگر وظیفه حلقه پلیمری نگه داشتن حلقه استیل روی اتصال پرسی بوده و در بعضی از اتصالات، پس از پرس کردن، این حلقه شکسته می شود.

☑️ به طور کلی فک های دستگاه پرس به دو نوع تقسیم می شوند:
1-فک های تک سایز: این نوع فک ها فقط برای پرس کردن اتصال سایز مشخص بکار می رود. به طور مثال فک سایز 16 تنها برای پرس نمودن اتصال سایز 16 به کار می رود. در این نوع فک ها قسمتی که به اتصال تماس دارد و به آن عاج فک گفته می شود؛ با بدنه فک پیوسته است.

☑️ در ایران با توجه به اینکه اکثر تولیدگنندگان، اتصالات خود را با الگو برداری از اتصالات شرکت Uponor آلمان تولید می نمایند؛ استفاده از فک های تیپ U مناسب تر است.
‼️ لازم است مجریان گرامی در هنگام خرید اتصالات پرسی، نوع آج فک های لازم برای پرس کردن اتصال را از توزیع کننده سوال نمایند؛ زیرا که ممکن است اتصالاتی با تیپ متفاوتی از فک های رایج در بازار ایران، توسط یکی از بازرگانانی که آگاهی کافی در این مورد را نداشته است؛ وارد بازار ایران شده باشد.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3