• 1
  • 2
  • 3
  • 4

لوله های پنج لایه "ماه پایپ"و اجزای آن


لوله های پنج لایه تلفیقی به علت کارایی در دامنه حرارتی وسیع ( زیر صفر تا 100 درجه سانتیگراد) و نیز به علت داشتن ضریب انتقال حرارت ایده آل در لوله کشی آب سرد و گرم آشامیدنی و همچنین سیستم گرمایش و سرمایش کفی ساختمان و تهویه مطبوع کاربرد دارد و نیز به عنوان انتقال اغلب مواد شیمیایی بکار میرود. این لوله ها با ترکیب لوله فلزی و لوله پلیمری (تلفیق فلز+ پلیمر) محاسن دو لوله فلزی و پلیمری را دارد، در حالیکه تمام معایب این دو لوله را بر طرف کرده است.
ویژگیهایی نظیر ضریب انبساط طولی کم، انعطاف پذیری واستفاده کمتر از اتصالات، مقاومت سایشی، عدم تشکیل رسوبات املاح معدنی وآلی، مقاومت در برابراشعهUV، مقاومت شیمیایی، مقاومت بیشتر از سایر لوله ها در برابر ارتعاش وزلزله، قابلیت ردیابی، عایق بودن، کمی زبری سطح، افت فشارناچیز، مقاوم در برابر پوسیدگی از داخل وخارج، مقاوم دربرابرفشار و گرما، ضریب انبساط حرارتی زیاد، مزایای وجودلایه آلومینیوم، مقاومت مکانیکی در دمای بالا، تحمل فشار و دمای بیشتر، طول عمر مفید بالا، وزن کم، عدم نفوذ نور و اکسیژن، نصب سریع و حمل و نقل آسان، عدم تشکیل شبنم بر روی سطح لوله، از بین بردن صدای ناشی ازضربه قوچی در لوله ها، کاربرد گسترده این لوله ها را در لوله کشی آب آشامیدنی (آب سرد و گرم)، موتور خانه و نصب سیستمهای گرمایشی وسرمایشی، لوله کشی های مربوط به استخر و سونا و جکوزی، سیستمهای منحصر به فرد گرمایش از کف و مصارف صنعتی، به ارمغان آورده است.

 

ساختار مولکولی لایه های نگهدارنده:
لایه آلومینیومی در مجموع به نحوی در کنار همدیگر قرارگرفته اند که در سیستمهایی نظیر آبرسانی سرد وگرم،آب آشامیدنی،رادیاتور،گرمایش از کف،هوای فشرده و انتقال مایعات از کارایی حداکثر بر خوردار می باشند.
در این لوله ها مایعات و سیالات بدلیل عبور از درون لایه PERTیا PEX نه تنها کلیه خواص و ویژگیهای خود را حفظ می نماید بلکه بدلیل ساختار صیقلی و صاف مواد لایه درونی هیچگونه رسوب و خوردگی بر جای نخواهد ماند.
در عین حال لایه PERTیا PEX بیرونی نیز هر گونه فشار،خورندگی و ضربات افتعالی را به هنگام نصب و پس از آن در طول زمان تحمل و دفع می نماید. در مجموع رعایت کلیه استانداردهای اجباری سلامت و بهداشت مربوط به آب آشامیدنی و نوشیدنیها در کنار مزیتهای فوق الذکر میتواند آرامش و آسایش خاطر را برای مصرف کنندگان به همراه دارد.      

                                                                                      

استفاده از جوش اولتراسونیک در تولید لوله های پنج لایه:

 لایه آلومینیومی به عنوان لایه میانی در سراسر طول لوله با استفاده از تکنولوژی پیشرفته ultrasonic از یک سو مانع از نفوذ اکسیژن گردیده و از سوی دیگر با حفظ حالت لوله در زمان خمش نیاز به مصرف اتصالات گوناگون را در حجم وسیعی کاهش میدهد.
در جوش آلومینیوم لوله های پنج لایه ساخت شرکت نصربسپار سپاهان از تکنولوژی اولتراسونیک (فراصوت) استفاده می شود، این روش به علت اینکه در فرایند جوش نیاز به حرارت بالا ندارد علاوه بر اینکه ماهیت و ساختار مواد حفظ می شود هیچ آسیبی به لایه پلیمر داخلی نمی رساند.
بطور نمونه در روش جوش آرگون- قوس الکتریکی (TIG) که در بعضی از شرکت های تولید کننده لوله های پنج لایه به عنوان تکنولوژی جوش آلومینیوم استفاده می شود، به علت استفاده از دمای بسیار بالا باعث ایجاد شیار جوش روی لایه پلیمری داخلی شده که در دراز مدت باعث ترکیدگی لوله می شود. همچنین در این روش باید از آلومینیوم با ضخامت بالاتر استفاده شود که باعث کاهش انعطاف پذیری لوله می گردد.

 

لایه آلومینیوم لوله های پنج لایه:

مشخصات آلومینیوم مصرفی در این لوله ها بر اساس استاندارد ASTM به صورت زیر می باشد
الف) استحکام کششی : حداقل Mpa ۱۰۰ یا   Psi14600
ب) درصد افزایش طول در نقطه پارگی : ۲۰%
ج) ضخامت : بین ۰/۳ – ۰/۲ میلی متر ( بسته به قطر لوله )

 

* استفاده از آلومینیوم های آلیاژی که دارای استحکام بالا می باشد دارای دو مزیت است :

الف) استحکام بالای لوله
ب) قابلیت جوش بهتر
نکته حائز اهمیت در کاربرد لایه آلومینیوم ، جوش طولی آن می باشد . اگر لایه آلومینیوم بدون جوش استفاده شود در استحکام لوله ها نقش مهمی را ایفا نخواهند کرد جوش فویل آلومینیوم با ضخامت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرون تکنولوژی بالایی را می طلبد که در تولید به روش آلترا سونیک (Ultrasonice welding)اعمال شده است .

 

چسب لوله پنج لایه:

همانطوری که شرح داده شد ، بین لایه آلومینیوم و لایه داخلی و خارجی پلی اتیلن از دو لایه چسب استفاده شده است . قابل توجه است که چسبندگی پلی اتیلن به آلومینیوم ، ضعیف می باشد و استفاده از چسب الزامی می باشد . چسب مورد استفاده بایستی دارای خواص زیر باشد :
الف) استحکام چسبندگی بالا به سطح آلومینیوم و پلی اتیلن
ب) مقاومت حرارتی بالا بطوریکه تا دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد در زمان طولانی را تحمل کند
ج) قابلیت فرآیند در خط تولید لوله
استانداردهای مورد استفاده در تولید لوله پنج لایه

 

* در حال حاضر جهت تولید لوله های تلفیقی یا همان لوله های پنج لایه مرجع استاندارد ملی تدوین شده است .
این استاندارد بر اساس استاندارد جهانی ISO ۲۱۰۰۳ می باشد ولی اکثر تولید کنندگان بر اساس استانداردASTMاقدام به تولید می نمایند
اما در سطح دنیا استانداردهای معتبری همچونDVGWآلمان , Uniایتالیا , گوست روسیه و . . . موجود می باشد
دسته بندی استانداردASTMجهت تولید بر اساس نوع جوش و همچنین نوع ماده اولیه مصرفی در لوله می باشد
که به شرح ذیل است
ASTM F-1335  نوع جوش لوله تیگ یا لیزر است        
ASTM F-1282  نوع جوش آلتروسونیک با مواد پلی اتیلن مقاوم در دمای بالا PERTیا PEX
ASTM F-1281   PEX نوع جوش آلتراسونیک با مواد پلی اتیلن مشبک

 

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3