• 1
  • 2
  • 3
  • 4

لوله های پنج لایه تلفیقی به علت کارایی در دامنه حرارتی وسیع ( زیر صفر تا 100 درجه سانتیگراد) و نیز به علت داشتن ضریب انتقال حرارت ایده آل در لوله کشی آب سرد و گرم آشامیدنی و همچنین سیستم گرمایش و سرمایش کفی ساختمان و تهویه مطبوع کاربرد دارد و نیز به عنوان انتقال اغلب مواد شیمیایی بکار میرود. این لوله ها با ترکیب لوله فلزی و لوله پلیمری (تلفیق فلز+ پلیمر) محاسن دو لوله فلزی و پلیمری را دارد، در حالیکه تمام معایب این دو لوله را بر طرف کرده است.
ویژگیهایی نظیر ضریب انبساط طولی کم، انعطاف پذیری واستفاده کمتر از اتصالات، مقاومت سایشی، عدم تشکیل رسوبات املاح معدنی وآلی، مقاومت در برابراشعهUV، مقاومت شیمیایی، مقاومت بیشتر از سایر لوله ها در برابر ارتعاش وزلزله، قابلیت ردیابی، عایق بودن، کمی زبری سطح، افت فشارناچیز، مقاوم در برابر پوسیدگی از داخل وخارج، مقاوم دربرابرفشار و گرما، ضریب انبساط حرارتی زیاد، مزایای وجودلایه آلومینیوم، مقاومت مکانیکی در دمای بالا، تحمل فشار و دمای بیشتر، طول عمر مفید بالا، وزن کم، عدم نفوذ نور و اکسیژن، نصب سریع و حمل و نقل آسان، عدم تشکیل شبنم بر روی سطح لوله، از بین بردن صدای ناشی ازضربه قوچی در لوله ها، کاربرد گسترده این لوله ها

را در لوله کشی آب آشامیدنی (آب سرد و گرم)، موتور خانه و نصب سیستمهای گرمایشی وسرمایشی، لوله کشی های مربوط به استخر و سونا و جکوزی، سیستمهای منحصر به فرد گرمایش از کف و مصارف صنعتی، به ارمغان آورده است.
لوله های پنج لایه "ماه پایپ"، دیگر محصول مجتمع تولیدی نصر بسپار سپاهان نیز با داشتن این ویژگیها، مورد اقبال عمومی مشتریان قرار گرفته و با بکارگیری ماشین آلات مدرن و مواد اولیه با کیفیت عالی و نیز کنترل کیفی مداوم در کلیه مراحل تولید، سبب کارایی بالای این محصول جهت سیستمهای گرمایش از کف گردیده و به یاری حق تعالی، رضایت روز افزون مصرف کنندگان را جلب نموده است.
لوله های پنج لایه تلفیقی از دو لایه پلیمر که لایه ای از آلومینیوم را در بر می گیرند به همراه دو لایه چسب گرما ذوب با ترکیب رزینی مخصوص که تلفیق دهنده فلز (آلومینیم) و پلیمر می باشد، تشکیل شده اند.
ورق آلومینیوم بعنوان لایه میانی تشکیل دهنده این گروه از لوله ها، که البته از مزایای آنها محسوب میشود، بر اساس استاندارد ASTM-E8 و از نوع آلیاﮊی می باشد که علاوه بر اینکه استحکام لوله را قوت می بخشد، قابلیت جوش را نیز افزایش می دهد، بعنوان ستون فقرات لوله می باشد و موجب استحکام و نیز قابلیت انعطاف پذیری این لوله ها می شود. از نفوذ O2به سیال داخل لوله جلوگیری می کند. و نیز سبب کاهش ضریب انبساط حرارتی لوله های تلفیقی می گردد. با وجود آلومینیم در لوله پلیمری ضریب انبساط حرارتی لوله پایین آمده و در حد لوله های فلزی می باشد.
نکته دیگر در کاربرد لایه آلومینیم ٬جوش طولی آن می باشد. اگر این لایه بدون جوش استفاده شود در استحکام لوله ها نقشی را ایفا نمی کند.
سیستم جوش لوله های پنج لایه ماه پایپ از نوع "اولتراسونیک" یا "رویهم" است، دلیل انتخاب این نوع جوش جهت لوله ماه پایپ اینست که ضریب اطمینان مربوط به جوش اولترا خیلی بالاتر از جوش آرگونی می باشد، یعنی درصد خطای این جوش در حد صفر می باشد، چون لبه ورق AL در جوش اولتراسونیک، حدود 2mmروی هم جوش می خورد ولی در جوش آرگونی لبه ورق ALنزدیک به هم قرار می گیرد و فاصله بین دو لبه را جوش پر می کند و اگر در یک نقطه کوچک این مذاب جوش فاصله لبه ها را پر نکند و یا ورق دچار اکسیدگی و آلودگی باشد، جوش انجام نمی شود و در نتیجه میتوان گفت اطمینان این جوش خیلی پایین تر از جوش اولتراسونیک می باشد.

طراحان و مجریان سیستمهای صنعتی، مزایای مکانیکی و تولیدی رزینهای PERT را برای تولید لوله بارها خاطر نشان نموده اند، این در حالیست که پلی اتیلن معمولی قادر به داشتن چنین خواصی نبوده و یا دارای محدودیتهای حرارتی می باشد. کارایی PERT و نیز قابلیت های آن، امکان بکارگیری این ترکیب در دماهای بالاتر، آنرا به یک گزینه مناسب برای کاربردهای گسترده مبدل نموده و نمودار دمایی گسترده آن به عنوان یک نمودار سیستمی نرمال درنظر گرفته میشود.
در حال حاضر، پلیمرهایی از PE-RT با بازده حرارتی بالا توام با انعطاف پذیری و خزش طول عمر بهتر با بلورینگی مشخصی وجود دارند. وجود زنجیرهای گره دار در رفتار خزشی، انعطاف پذیری و طول عمر نقش کلیدی دارند. با ایجاد زنجیرهای کوتاه جانبی از طریق تلفیق کومونومرها در ساختار پلیمر نقص ایجاد میشود. گروههای جانبی هگزیل از کومونومر اکتن، جهت تلفیق با ساختارهای بلوری لایه لایه، بسیار بزرگ بوده و زنجیر پلیمری به خارج از ساختار بلور بیرون رانده می شود. هنگامی که این زنجیر با بلور دیگری درگیر می شود یک زنجیر گره دار تشکیل می شود.
در شکل زیر چگونگی تشکیل زنجیره های گره دار نشان داده شده است. ساختار بلورین یک پلی اتیلن خطی فاقد زنجیرهای جانبی یا شاخه های زنجری کوتاه، در سمت چپ تصویر نشان داده شده است. زنجیر پلیمری برای تشکیل یک ساختار بلورینه لایه لایه، چین خورده می شود.
تاثیر ریزساختار بر روی فرآیند بلورینگی
در جدول زیر برخی از ویژگیهای پلیمر PE-RT ارائه شده است:

خاصیت

روش

واحد

مقدار

شاخص جریان مذاب (˚c190وkg16/2)

ASTM D1238 (ISO 1133)

g/10Min

7/0

چگالی

ASTM D1505 (ISO 1183)

g/cm3

933/0

دمای آغاز اکسیداسیون ˚c200

(ISO 10837) ASTM D3895

˚c

60<

مقاومت کششی در نقطه گسیختگی

 (ISO 527) ASTM D623

Mpa

5/16

تغییر طول در شکست

 ASTM D638 (ISO 527)

%

13

مدول خمشی

 ASTM D790 (EN 12118)

Mpa

580

مقاومت ضربه ای آیزود( ˚c22)

ISO 180

Kj/m2

نمیشکند

نقطه نرم شوندگی ویکات

 ASTM D1525 (ISO 306)

˚c

122

ESCR

ASTM D1693

HRF50

870<

 

با توجه به خواص ویژه این پلیمر، شرکت نصر بسپار سپاهان، آن را بعنوان یک پلیمر برتر انتخاب و در تولید محصول لوله پنج لایه PE-RT/Al/PE-RT "ماه پایپ" بر اساس استانداردهای ملی 1-12753، 2-12753، 3-12753 و 5-12753 و استانداردهای بین المللی ASTM F 1281، ISO 21003-01، ISO 21003-02، ISO 21003-03 و ISO 21003-05 قرار داده است و موفق به اخذ تاییدیه ها و گواهینامه های فنی از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ... در زمینه کیفیت و سلامت محصول گردیده است.

آزمونهای انجام گرفته بر روی این محصول جهت مطابقت آن با استانداردهای مذکور و دستیابی به کیفیت هرچه بیشتر، عبارتند از:
•    تستهای M.F.I وچگالی مواد اولیه و محصول
•    تست کششی جهت استحکام لوله و جوش جهت ارزیابی مقاومت در برابر جدایش لایه های مختلف لوله
•    تست فنر جهت کیفیت جوش و چسب
•    تست کنده شدن (پیل تست) جهت کیفیت چسب
•    تست فشارکوتاه مدت (برست) جهت تحمل فشار لوله
•    تست فشار بلند مدت (هیدرواستاتیک) جهت تحمل فشار لوله
•    تست پنچری جهت نداشتن سوراخ در رول تولیدی
•    تست مارپیچ وپروانه جهت ساختار میکروسکوپی لوله
•    تست ساچمه جهت کیفیت داخلی لوله
•    تست ابعاد جهت کیفیت قطر داخلی٬خارجی و ضخامت دیواره و وضعیت ظاهری لوله
•    تست با اتصالات مربوطه
•    تست کشش آلومینیم ٬کنترل ضخامت آلومینیم ٬کنترل کیفیت سطوح آلومینیم
•    تست آب بندی
•    کنترل نشانه گذاری روی لوله ها

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3