• 1
  • 2
  • 3
  • 4

"بسپار" ها یا همان "پلیمر" ها، از اتصال بین مونومرها تحت شرایط دمایی، فشاری و شیمیایی خاص تولید می شوند. یکی از انواع پلیمرهای مورد استفاده در صنعت لوله کشی آب ساختمان، پلی پروپیلن با فرمول شیمیایی -[CH2-CH-(CH3)]-n است که در شرایط دما و فشار نسبتا ملایم و در حضور کاتالیست معروف زیگلر-ناتا تولید می شود.
پروپیلن یک پلیمر انعطاف پذیر است که به راحتی شکل گرفته و میتواند قالب گیری شود و لذا از جمله پلیمرهای "گرما نرم" یا "ترموپلاست" به شمار می آید. پلی پروپیلن در اثر حرارت به مذاب تبدیل شده و این خصوصیت امکان تولید از طریق تزریق،روانروی و قالب گیری را برای آن میسر می سازد و از لحاظ مقاومت در برابر حرارت، فشار، مواد شیمیایی و کاربرد به سه گروه دسته بندی می گردد:
-aPP-H (هومو پلی پروپیلن): این پلیمر حاصل پلیمریزاسیون مونومر پروپیلن می باشد.
-bPP-B (بلاک پلی پروپیلن): از پلیمریزه شدن مقادیر خاص پروپیلن و اتیلن و قرارگیری آرایش فضایی دسته ای مولکولهای پروپیلن و اتیلن در زنجیره پلیمری بدست می آید و دارای خواص و ویژگیهای مابین پلی اتیلن و پلی پروپیلن میباشد.


-cPP-RC (رندوم کو پلیمر- پلی پروپیلن): این پلیمر نیز از پیلمریزاسیون مقادیر خاص پروپیلن و اتیلن بدست می آید با این تفاوت که مولکولها بصورت بی نظم در ساختار زنجیره پلی پروپیلن قرار می گیرند. وجود مونومر اتیلن سبب تغییر و بهبود خواص فیزیکی پروپیلن، افزایش مقاومت ضربه ای، انعطاف پذیری بالاتر، کاهش دمای ذوب و افزایش مدول استحکام کششی می گردد. این پلیمر از 1 تا 7 درصد وزنی اتیلن و مابقی از پروپیلن تشکیل شده است که اتیلن بصورت تصادفی و رندوم بین مولکولهای پروپیلن جای گرفته اند.
همچنین رندوم کوپلیمرها نسبت به هومو پلی پروپیلن از انعطاف پذیری بیشتر و سختی کمتری برخوردار هستند و مقاومت شیمیایی بالایی در برابر اسیدها، بازها و حلالهای هیدروکربنی دارند و بر روی طعم، مزه و بوی آب بی تاثیرند، و لذا این ویژگیها آن را یک گزینه مناسب در تولید لوله های پلی پروپیلن جهت سیستم لوله کشی آب آشامیدنی ساخته است.
لوله های پلی پروپیلن رندوم کو پلیمر (PP-RC Pipes)، در میان انواع لوله های پلیمری از جمله سیستمهای لوله کشی رایج در جهان به شمار می آیند که از اوایل سال 1990 میلادی استفاده از آن در اروپا رواج پیدا کرد و با داشتن ویژگیهای عالی نظیر استحکام زیاد و مقاومت در برابر زلزله، انعطاف پذیری، دوام و ماندگاری، جوش عالی، صرفه اقتصادی، عدم رسوبگیری و زنگ زدگی، عدم جلبک زدگی، مقاومت در برابر اسیدها و بازها و ...، بطور چشمگیریدر سیستم لوله کشی آب سرد و گرم داخل ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است.
در تولید لوله های پلی پروپیلن، تنها افزودنی مجاز "مستربچ های رنگی" یا همان "رنگدانه ها" می باشند، که علاوه بر ایجاد رنگ مطلوب برای محصول، در بهبود خواص کششی، استحکام ضربه ای، انتقال حرارتی، ویژگیهای اصطکاکی و سطحی، مقاومت در برابر شرایط محیطی نظیر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش و سایر عوامل تخریبی، خاصیت ضد جوندگی، دوام، ویسکوزیته و دانسیته و ... موثر است.
یک افزودنی مستربچ مناسب، باید در حین مراحل تولید و فرآیند پلی پروپیلن، علاوه بر اینکه ساختار خود را حفظ می کند، با ساختارپلی پروپیلن سازگار بوده و آنرا تخریب نکند، مواد فرار ایجاد نکرده و انتقال آن در توده گرانولهای مواد به آسانی انجام شده و میکس و اختلاط خوبی با پلی پروپیلن داشته باشد.
در اینراستا،شرکت "نصر بسپار سپاهان" با هدف فرآوری و تولید لوله و اتصالات پلی پروپیلن با برند تجاری "ان.پی.اس" و با بهره گیری از ماشین آلات و تکنولوژی به روز تولید و بکارگیری مواداولیه با کیفیت و مرغوب، ضمن کنترل کیفیت در کلیه مراحل تولید بر اساس استانداردهای موجود و نیز آزمایشگاه مجهز و مدرن، سعی و تلاش بی وقفه خود را در دستیابی به این مهم گمارده است و گامهای بلندی در این راستا برداشته است.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3